wtorek, 28 lutego 2017

Zadania pokojowej i techniki sprzątania


Każdy hotel ma własne wymogi dotyczące pracy pokojowych i pozostałych pracowników personelu sprzątającego, jednak da się wyróżnić elementy, które obowiązują standardowo w obiekcie hotelarskim.

Pierwszym obowiązkiem jest przebranie się w odzież służbową oraz staranna dezynfekcja rąk. Następnie pokojowa dokonuje przeglądu wózka serwisowego i ewentualnie uzupełnia braki w środkach czystości i innych produktach, a także pobiera z magazynu czystą pościel.

Jakie produkty powinny znajdować się na wyposażeniu wózka serwisowego? Przede wszystkim odkurzacz oraz czyste ścierki, gąbki i szczotki w odpowiedniej ilości. Najlepiej, aby były to ścierki i gąbki w różnych, ustalonych kolorach – tak, by każdy kolor odpowiadał jednej czynności podczas sprzątania, np. jeden kolor dla ścierek do kurzu, inny do mycia powierzchni szklanych, inny do sanitariatów itd. Do kolejnych elementów należą wiadra (dwa – na czystą i brudną wodę), mop, gumowe rękawiczki ochronne, (środki czystości dla hoteli) używane na terenie danego hotelu oraz papier toaletowy i inne produkty do uzupełnienia w pokojach (np. kostki toaletowe). Na wózku powinien być zawieszony worek na śmieci oraz ewentualnie drugi worek na brudną pościel i ręczniki. Pokojowa może otrzymać do rozprowadzenia po pokojach także miniprodukty higieniczne dla gości (szampony, odżywki, mydła) oraz materiały reklamowe.
 
Instrukcje obowiązujące w poszczególnych obiektach hotelarskich określają, jakich środków czystościowych należy używać do danej powierzchni. Hotele mają też swoje sprawdzone marki i rodzaje środków. Muszą to być środki profesjonalne, atestowane przez Państwowy Zakład Higieny, Ministerstwo Zdrowia lub Ministerstwo Ochrony Środowiska. Lista preferowanych środków ulega oczywiście regularnym aktualizacjom. Warto co jakiś czas dokonać przeglądu nowych produktów pojawiających się na rynku – bardziej wydajnych, ekologicznych itp. Do produktów, które powinny znajdować się na wózku serwisowym, należą m.in.: środki do czyszczenia podłóg, płyn do mycia szyb, środek do czyszczenia mebli, środek do czyszczenia sanitariatów, kostki zapachowe, odświeżacze powietrza, wywabiacze plam. Wszelka dokumentacja związana z produktami do sprzątania czy procedurami powinna znajdować się w jednym miejscu (np. u osoby nadzorującej sprzątanie) do wglądu dla Sanepidu.

Przed wejściem do pokoju pokojowa powinna zapukać do drzwi i upewnić się, czy jest on wolny. Sprzęt (odkurzacz i wózek) ustawia następnie w bezpiecznej odległości od ściany (aby jej nie pobrudzić bądź nie uszkodzić). Po wejściu do pokoju pokojowa sprząta przy otwartych drzwiach. Przygotowując pokój do sprzątania, powinna go wywietrzyć, a następnie opróżnić kosz na śmieci, skontrolować czystość pościeli, sprawdzić czy działa sprzęt elektroniczny dostępny w pokoju, zebrać brudne naczynia. Następnie przystępuje do ścielenia łóżka (przed każdą zmianą pościeli należy umyć ręce!), a później do sprzątania całego pokoju i łazienki. Podczas sprzątania łazienki nie wolno zapomnieć o dokładnym wyczyszczeniu muszli klozetowej za pomocą szczotki, a następnie armatury, glazury (do sucha), drzwi i ścianek kabiny prysznicowej, wanny lub brodzika, lustra i półki pod lustrem, wieszaków na ręczniki. Do każdego rodzaju powierzchni przewidziany jest inny środek myjąco-pielęgnujący.

Również podczas sprzątania pokoju nie wolno pominąć istotnych detali, takich jak wytarcie z kurzu gniazdek elektrycznych i kabli, telewizora, lamp i kinkietów, parapetów, kaloryferów, kratek wentylacyjnych, futryn, a także usunięcie wszelkich zabrudzeń ze ścian i stołu.
 
Niezwykle istotne jest dokładne wyczyszczenie podłogi oraz wykładziny bądź dywanu, aby gość odczuwał komfort chodzenia po pokoju nawet bosą stopą. Wyczyszczenie wykładziny dywanowej wymaga profesjonalnego sprzętu, gdyż zwykły odkurzacz może nie dać sobie rady z każdym typem zabrudzenia (pamiętajmy, że wśród gości mogą być alergicy, którzy wymagają idealnie odkurzonych dywanów i wykładzin, a także zasłon). Pokojowa powinna dysponować więc odkurzaczem, który będzie w stanie oderwać zabrudzenia od włókien dywanu, a także wyczesać jego runo, nadając mu świeży wygląd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz